Księgozbiór biblioteki ZSP nr 5 liczy ponad 18 tysięcy egzemplarzy. Możemy pochwalić się bogatą kolekcją książek z literatury polskiej i obcej (w szczególności literatura rosyjska, niemiecka, angielska, francuska, czeska, węgierska, iberoamerykańska i wiele innych). Obszerny jest również dział zawierający pisma, krytykę literacką oraz pisma literacko – krytyczne. Odgrywa to olbrzymią rolę w przygotowaniach prezentacji maturalnych. Księgozbiór biblioteki jest na tyle rozbudowany, że nasi uczniowie nie muszą korzystać z pomocy innych bibliotek. Posiadamy wszystkie lektury na poziomie ponadgimnazjalnym. Możemy pochwalić się także cennymi encyklopedycznymi wydawnictwami przedwojennymi.

Podstawowym zadaniem naszej biblioteki jest:

• udostępnianie zbiorów,
    • działalność informacyjna,
    • organizowanie różnych form pracy zespołowej i zbiorowej.

Nasza biblioteka odbierana jest przez uczniów jako miejsce, gdzie nie tylko uzyskuje się cenne informacje i dostęp do księgozbioru, ale również gdzie mozna przyjemnie spędzić czas w miłej i relaksującej atmosferze.

Biblioteka nasza to:

• wypożyczalnia z czytelnią,
    • centrum multimedialne.

Biblioteka czynna jest codziennie w godzinach od 8.15 do 14.15

W ramach udostępniania zbiorów prowadzimy:

• wypożyczanie indywidualne dla uczniów i nauczycieli,
    • wypożyczanie materiałów bibliotecznych na lekcje,
    • udostępnianie księgozbioru podręcznego w czytelni,
    • udostępnianie materiałów z Internetu.

W wyodrębnionej czytelni udostępniamy do korzystania na miejscu całe zbiory, a przede wszystkim księgozbiór podręczny i czasopisma.

Centrum multimedialne wyposażone jest w cztery stanowiska multimedialne, drukarkę, skaner, fax i kopiarkę. Uczeń w godzinach pracy biblioteki może w pełni korzystać ze wszystkich urządzeń oraz mieć pełny dostęp do Internetu.

Prenumerujemy:

• Dziennik Łódzki,
    • Przegląd Sportowy,
    • Cogito,
    • Wiedzę i Życie,
    • Charaktery, psychologia w szkole,
    • Film,
    • Aura,
    • Remedium,
    • Twój Styl, Viva i inne.