Informacja Administratora

Technik logistyk

Symbol cyfrowy zawodu: 333107

Opis zawodu

Technik logistyk wykonuje zadania w zakresie obsługi magazynu i organizacji transportu.  Zajmuje się przyjmowaniem, przechowywaniem oraz wydawaniem towarów z magazynu, monitoruje poziom zapasów, prowadzi dokumentację magazynową, obsługuje zamówienia i organizuje transport wykorzystując w tym celu systemy informatyczne. Może być zatrudniony w działach logistyki przedsiębiorstw przemysłowych, w firmach handlowych, centrach dystrybucyjnych, firmach przewozowych  i  usługowych,  a  także transportowo-spedycyjnych. Osoby z wykształceniem technik logistyk powinny z duża łatwością znaleźć pracę, gdyż zapotrzebowanie na pracowników w tym zawodzie jest duże, a chętnych do podjęcia pracy wciąż za mało jak na potrzeby branży. Łódź staje się jednym z najistotniejszych centrów logistycznych w Europie Centralnej.

Kwalifikacje wyodrębnione w zawodzie technik logistyk
  • SPL.01. Obsługa magazynów
  • SPL.04. Organizacja transportu
Zadania zawodowe

Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie technik logistyk powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych

- w zakresie kwalifikacji SPL.01. Obsługa magazynów:

• przyjmowania, przechowywania i wydawania towarów z magazynu;
  • monitorowania poziomu i stanu zapasów;
  • obsługiwania programów magazynowych;
  • prowadzenia dokumentacji magazynowej;
  • monitorowania procesów produkcyjnych i dystrybucyjnych.

- w zakresie kwalifikacji SPL.04. Organizacja transportu:

• planowania procesów transportowych;
  • organizowania procesów transportowych;
  • dokumentowania procesów transportowych.
Praktyki zawodowe

Miejsce  realizacji  praktyk  zawodowych:  przedsiębiorstwa  logistyczne,  magazyny,  centra  logistyczne,  centra dystrybucyjne oraz inne podmioty stanowiące potencjalne miejsce zatrudnienia absolwentów szkół prowadzących kształcenie w zawodzie.

Liczba tygodni przeznaczonych na realizację praktyk zawodowych: 8 tygodni (280 godzin).

Możliwości uzyskiwania kwalifikacji w zawodzie technik logistyk oraz dodatkowych kwalifikacji w zawodach w ramach branży

W trakcie nauki uczeń przystępuje do egzaminu zawodowego w zakresie każdej wyodrębnionej kwalifikacji oddzielnie.

Po zdaniu egzaminu zawodowego z obydwu kwalifikacji uczeń otrzymuje certyfikaty potwierdzające uzyskanie kwalifikacji SPL.01. i SPL.04., a po ukończeniu szkoły uzyskuje wykształcenie średnie oraz dyplom technika logistyka.